MineZ - Mielenkiintoinen Minecraft modi

20.7.2012 KLO 14:03
~1 min lukuaika

Minecraftia tuunataan koko ajan, pirulainen sitä peliä jaksaa pelata näiden modien ja servereiden takia yhä enemmän ja enemmän. Nyt olen löytänyt suosittuun Arma 2 pelin DayZ modiin perustuvan Minecraft serverin. MineZ palvelimet ovat vielä beta vaiheessa, mutta silti ne tuppaa toimimaan suhteellisen hyvin!

MineZissä ideana on yksinkertaisesti selviytyä. Uhkana MineZissä ovat Zombit (joiden älyä on parannettu), toiset pelaajat (jotka saattavat tappaa sinut), nälkä, jano ja tietty oma typeryys jos tiput/hukut tai muuta vastaavaa. Voit rikkoa vain tiettyjä blokkeja, tietyillä työkaluilla ja et voi rakentaa oikein mitään paitsi tiettyjä itemeitä kuten ruokaa. Peli on siis suhteellisen haastava ja sitä kautta peliin tulee lisää haastetta ja mielenkiintoa.

Pelistä voit löytää lisää tietoa heidän Redditistä tai kotisivuiltaan.

Alla on pari kuvaa itse pelistä, joten voitte itse päätellä pelin kulkua hieman kuvien perusteella.

Myös nämä saattaisi kiinnostaa

Minecraft Xboxille!

perjantaina 4.5.2012 klo 18:19
Tässä on peli mitä tulen pelaamaan ensi viikosta lähtien Xboxillani! Ei minulla muuta.

Löydöksiä Minecraftista

tiistaina 3.7.2012 klo 20:39
Hankin Minecraftin aikoinaan ja nyt olen pelaillut versiota 1.2.5. Tänään kuitenkin asentelin uusimman snapshotin (12w26a). Siinähän on vaikka mitä jännää tullut tuon 1.2.5 version jälkeen. Versio 1.3 on kuulemma tulossa piakkoin ja halusin koittaa ennakkoon näitä uudistuksia mitä on tulossa. Löysin vasta jokusen uudistuksen ja otin parista hieman videotakin. Linkitän ne videot tähän postaukseen. Kaakaon… Jatka lukemista Löydöksiä Minecraftista

Tekkit - Kun tekniikka tuli Minecraftiin

maanantaina 15.10.2012 klo 17:06
Tekkit on modi Minecraftiin, joka tuo mukanaan tekniikkaa kuten sähköt, tietokoneet, koneet, uusia oreja ja paljon muuta. Tekkittiä pelataksesi tarvitset erillisen launcherin, joka sisältää suoraan kaikki modit ja tarvittavat rensselit. Sen saat ladattua täältä. Itse olen käyttänyt hillittömästi aikaa yhdessä huoneessa ja rakentanut jotain vekotinta monesta eri osasta. Erittäin koukuttavaa… Käytin myös jokusen tunnin siihen,… Jatka lukemista Tekkit – Kun tekniikka tuli Minecraftiin

SkyBlock - Minecraftin koukuttava kartta

tiistaina 1.5.2012 klo 13:09
Löysin tässä yksi päivä SkyBlock nimisen kartan Minecraftiin. Aloitin eilen sen pelaamisen ja jouduin aloittamaan muutaman kerran alusta sillä tein erittän turhauttavia virheitä, jotka sitten kostautui. Kartassa sinä spawnaat pienelle saarelle, joka sattuu vielä leijumaan ilmassa. Pieni virhe tarkoittaa yleensä sitä, että tipahdat saarelta ja menetät samalla tavaraa, jota tarvitset kipeästi… Tähän ainut ratkaisu on… Jatka lukemista SkyBlock – Minecraftin koukuttava kartta

Keskustelu

Tämä artikkeli on tuotu vanhasta blogista ja niiden artikkelien kommentointi on uudistettu. Vanhaan artikkeliin voi kommentoida vain blogin kautta, kun taas uudemmissa näytetään myös Mastodonin kautta tulleet kommentit.

Kommentoi

Voit kommentoida artikkelia alla olevan lomakkeen avulla. Roskapostin välttämiseksi kysymme sähköpostin, mutta emme julkaise sitä. Tekstikenttä ottaa vastaan vain tekstiä ja kaikki muu siivotaan pois.

@MarkoK
13 vuotta sitten
MineZ – Mielenkiintoinen Minecraft modi http://t.co/9X7Ezmhy
Petri
13 vuotta sitten
Tosi hieno idea modille. :-D
Mastodon
Pixelfed
Lemmy
GitHub
RSS
2
2
1
8
5