Coda

6.11.2010 KLO 17:46
~1 min lukuaika

Kun mäkkimaailmaan siirryin ja webbipuolen koodari kun olen niin tietysti pitää etsiä sovellus tähänkin touhuun. Tutkiskelin hieman Googlen avustuksella vaihtoehtoja ja päädyin koittamaan Coda nimistä sovellusta.

Olin jo vakuuttunut erittäin lyhyen ajan jälkeen tästä ohjelmasta. Minulla on tosin vielä vajaa 14 päivää aikaa käyttää ohjelmaa ilmaiseksi kunnes on tehtävä päätös. Ostanko tämän 99 dollaria maksavan ohjelman vai etsinkö jostain vastaavan. Jos tiedät mistä saisin tämän halvalla niin kerro ihmeessä!

Sovellus on minulle sopivan simppelin oloinen, mutta taustalla on paljon asioita mihin en ole vielä kerennyt tutustumaan (oon käyttäny vasta muutaman tunnin!). Olen ollut lähinnä yhteydessä toisella palvelimella oleviin tiedostoihin eli muokannut esimerkiksi MarkoKaartinen.nettiä.

Jos olet mäkin käyttäjä ja koodailet niin suosittelen ehdottomasti tätä sovellusta, vaikka olenkin käyttänyt tätä näinkin vähän aikaa! Heittäkäähän oma mielipide, jos olette käyttänyt Codaa!

Myös nämä saattaisi kiinnostaa

iPad 3 nauhoitustestit

perjantaina 25.5.2012 klo 20:35
Testailin tänään hieman iPad 3:n näytön nauhoittamista. Homma onnistui hyvin Reflection.appin avulla. Alla on pari videota testeistä.

Pari iPhonen sääohjelmaa

maanantaina 11.6.2012 klo 16:34
iPhonelle on tullut pari sääohjelmaa, jotka huomasin tuossa yksi päivä. Nimittäin Foreca ja Ilmatieteen laitos ovat tuoneet omat sääohjelmansa iPhonelle. Käytän molempien verkkosivuja ja halusin katsoa millaisia näiden ohjelmat ovat. Päätin siis hieman tutustua niihin. Ilmatieteen laitos Ilmatieteen laitoken sääohjelma on kertakaikkiaan komean näköinen. Itselläni ei ollut mitään ongelmaa tuon kanssa kun koitin sitä suhteellisen… Jatka lukemista Pari iPhonen sääohjelmaa

Näitä omenoita voisin "syödä"

lauantaina 28.7.2012 klo 10:33
On taas omppu (Apple) -aiheisen kirjoituksen aika. Osa teistä varmaan alkaa jo ärsyyntyä näihin, mutta ei sillä ole mitään väliä! Tässä kirjoituksessa esittelen (taas) pari laitetta jotka voisin omistaa ja tulen varmaan jossain vaiheessa hankkimaankin, mikäli niitä on tulevaisuudessa vielä edes myynnissä. iMac Otetaan ensimmäisenä Applen pöytätietokoneen tappaja. Nimittäin iMac on pöytätietokone jossa ei olekaan… Jatka lukemista Näitä omenoita voisin ”syödä”

iPhone 4 power pack - video

sunnuntaina 10.6.2012 klo 15:36
Olen huomannut, että kesän tullessa on lisääntynyt liikenne iPhonen aurinkokennolaturia kohden. Huomasin etten tehnyt vajaa vuosi sitten ollenkaan videota tästä laitteesta ja tässä se tulee.

Keskustelu

Tämä artikkeli on tuotu vanhasta blogista ja niiden artikkelien kommentointi on uudistettu. Vanhaan artikkeliin voi kommentoida vain blogin kautta, kun taas uudemmissa näytetään myös Mastodonin kautta tulleet kommentit.

Kommentoi

Voit kommentoida artikkelia alla olevan lomakkeen avulla. Roskapostin välttämiseksi kysymme sähköpostin, mutta emme julkaise sitä. Tekstikenttä ottaa vastaan vain tekstiä ja kaikki muu siivotaan pois.

Tomi
15 vuotta sitten
Itselläni ovat käytössä TextMate ja CSSEdit, ovat yhteensä halvempia. Ensin mainittua saa laajennettua aika paljon.
Marko Kaartinen
15 vuotta sitten
Pitää kokeilla - olen tohon Codaan ollut jo suhteellisen tyytyväinen ja ajattelin käyttää tuon 2 viikon ajan hyödyksi.
Mastodon
Pixelfed
GitHub
RSS
2
5
3
1
8