Hieman tekniikkaa ja pelailua

24.11.2010 KLO 18:45
~1 min lukuaika

Ajattelin kirjoitella tämmöisen postauksen, jossa on vähän tekniikasta ja pelailusta. Mielessä oli myös isompia artikkeleita näistä, mutta aloitetaan ainakin lyhyistä kommenteista ja ajatuksista. Katsotaan jos siirrytään sitten isompiin ja kattavempiin artikkeleihin.

Kovat on huhut, että Suomeenkin on tulossa iPad myyntiin. Tosin Ellos myy sitä jo, mutta tämä vain sen ansiosta, että heillä on hyvät yhteistyökumppanit. Mikään muu liike ei vielä iPadia myy. Kiinnostaa nähdä mille tasolle senkin vekottimen hinta tulee jäämään.

Toinen tekninen vekotin mikä on herättänyt mielenkiintoni on Xboxin Kinect. Tämä entiseltä nimeltä Project Natal oleva vekotin on Xboxiin tuleva lisäpalikka ja sen kautta sinä voit omalla kehollasi ohjata pelejä. Eli vähä Wiin tyylinen toteutus Xboxille, mutta ilman niitä kapuloita jotka lentävät päin televisiotasi. Tämä voi ollakin kohta uutena tulokkaana tänne asuntoon.

Siirrytäänpäs pelien maailmaan. Call of Duty Black Ops on ollut kovassa peluussa tässä taloudessa (lähinnä minun takiani). Olen pitänyt kyseisestä pelistä, vaikka oli yksi iso ongelma (ongelma on vieläkin). Nimittäin minun rank ja kokemus nollaantui – ainoastaan classit jäi, mutta niitä ei voinut muokata. Olen kohta pelannut samalle rankille, kuin olin ennen nollausta – toivotaan, että voin taas muokata classeja.
Tätä ongelmaa lukuunottamatta peli on ollut loistava ja erittäin addiktoiva! Olen pyöritellyt myös omaa palvelinta ja sielläkin on riittänyt pelaajia ja homma on toiminut hyvin. Tästä tulossa blogipostausta myöskin myöhemmin.

Lisää blogausta tulossa vielä tällä viikolla, katsellaan jos saisin kirjoiteltua jotain ennen viikonloppua!

Myös nämä saattaisi kiinnostaa

Bastion rokkasi PC:llä, entäs iPadillä?

torstaina 13.12.2012 klo 21:41
Hirveästi näkee tuttuja pelejä myös iPadillä. Yksi niistä on Bastion. Se on saanut loistavat arvostelut App Storessa, mutte mitenhän lie asian laita? Haluaisin kuulla joltain blogini lukijalta mielipiteitä tästä? PC:llä tarina oli loistava ja sen kerronan takia kannatti peli ostaa jo sille. Tämä voikin olla joululomaa varten oiva hankinta itse kullekkin. Toivottavasti muitakin pelejä tulisi… Jatka lukemista Bastion rokkasi PC:llä, entäs iPadillä?

C & C Red Alert iPadille - Vanha kunnon Red Alert?

sunnuntaina 9.12.2012 klo 11:12
Pelasin jo aikoinaan Red Alert kakkosta ja siitä lähtien on Command & Conquer sarja ollut lähellä sydäntä. Moni peli on tullut hankittua ja ehkä lemppari Red Alert 2 lisäksi on C & C Generals ja Zero Hour lisäri siihen. Kuvien perusteella vaikuttaa aivan loistavalta Red Alert porttaukselta iPadille, on sitä huonompiakin pelejä tullut hankittua. Tulen… Jatka lukemista C & C Red Alert iPadille – Vanha kunnon Red Alert?

Digiexpo 2013

perjantaina 1.11.2013 klo 13:08
Huomenna olisi tarkoitus lähteä etelään ja ihmettelemään Digiexpo messuja. Tarkoituksena olisi ainakin päästä ihmettelemään uusia iPadejä, Playstation 4 pelikonsolia sekä Xbox One konsolia. Tietty Nokian ständillä pitää käydä katselemassa Lumioita. Saa nähdä mitä muuta tulee ihmeteltyä sillä jos viime vuosi toistuu niin väkeä tulee olemaan ja yksin siellä ei tarvitse olla. Alla onkin Twitter -widgetti,… Jatka lukemista Digiexpo 2013

Tunti uutta CoDyä!

torstaina 4.11.2010 klo 19:02
Bongasin netistä tunnin pituisen videon uudesta CoD Black Opsista. Viime vuonna hypetin aika kovasti CoD MW2:sta täällä, mutta tänä vuonna hypetys jää oikeastaan tähän postaukseen. Kyllä olen ennakkotilannut sen, kyllä se on minulla ensi viikon tiistaina kun se julkaistaan ja kyllä aion tahkoa yksinpelin läpi ja moninpeliä monta monituista tuntia! (sry muu elämä!) Katsokaahan tämä… Jatka lukemista Tunti uutta CoDyä!

Keskustelu

Tämä artikkeli on tuotu vanhasta blogista ja niiden artikkelien kommentointi on uudistettu. Vanhaan artikkeliin voi kommentoida vain blogin kautta, kun taas uudemmissa näytetään myös Mastodonin kautta tulleet kommentit.

Kommentoi

Voit kommentoida artikkelia alla olevan lomakkeen avulla. Roskapostin välttämiseksi kysymme sähköpostin, mutta emme julkaise sitä. Tekstikenttä ottaa vastaan vain tekstiä ja kaikki muu siivotaan pois.

Mastodon
Pixelfed
GitHub
RSS
2
5
9
6
5