Nintendo DSi

6.12.2010 KLO 17:16
~1 min lukuaika

Vaikka tämä laite on ollut minulla jo kauan niin en ole kirjoittanut siitä tänne. En ainakaan omaa artikkelia ole sille omistanut. Joten tässä tulee se artikkeli joka olisi pitänyt kirjoittaa jo kauan sitten.

DSihän on Nintendon valmistama käsikonsoli ja se on oikeastaan parannettu versio alkuperäisestä DS:stä ja DS litestä. Kokoahan tällä laitteella ei ole paljoa mitään (leveys 137 mm, pituus 74,9 mm, korkeus 18,9 mm) ja painokaan ei päätä huimaa (214 grammaa). Näyttöjä on parikin kappaletta – toinen on kosketusnäyttö ja toinen ns. normaali näyttö. Molemmilla näytöillä on kokoa 3.25 tuumaa.

Pelailu tällä laitteella on yhtä hupia! Itselläni on joitain pelejä ja aika kuluu kyllä rattoisasti kun jäät oikein koukkuun tämän kanssa. Tällä hetkellä on pelailun alla Super Scribblenauts ja tämän kanssa tuleekin vietettyä seuraavat tylsät hetket.

Jos edes olet miettinyt tämän hankintaa – HANKI se. Itse pidän tästä pelikoneesta sekä suosittelen lämpimästi tätä kaikille!

Myös nämä saattaisi kiinnostaa

Nintendo Wii U

perjantaina 20.11.2015 klo 13:09
Nintendo Wii U julkaistiin jo vuonna 2012, mutta itse sain hankittua sen vasta nyt. Kerronkin hieman miksi se tuli hankittua juuri nyt.

CoD: Black Ops 2 - Highlight reel testissä

perjantaina 16.11.2012 klo 20:29
Black Ops 2:ssa on Theater mode, jossa voit katsella omia pelejä ja nauhotella niitä halutessasi. Voit tehdä peruseditointia ja maksimissaan 2 minuutin pätkät voi siirtää suoraan Youtubeen. Theater modessa on yksi asia joka on suhteellisen hauska. Sen ominaisuuden nimi on Highlight Reel jolla voit tehdä pätkiä omasta pelistä jossa näkyy käytännössä kaikki onnistumiset (eli tapot).… Jatka lukemista CoD: Black Ops 2 – Highlight reel testissä

Nintendo Switch parin illan jälkeen

torstaina 21.12.2017 klo 12:39
Itsekin tuli hankittua vihdoin ja viimein Nintendo Switch. Kerronkin tässä kokemuksia ja mietteitä parin illan käytön jälkeen.

Nintendo tuli taloon

keskiviikkona 18.12.2013 klo 08:42
Minähän en omistanut nappulana Nintendoa, meillä oli Sega. Kävimme siis naapurissa pelailemassa Nintendon Duck Hunttia. Sega on muuten vieläkin tallella, mutta viimeisimpien tietojen mukaan se ei toimi. Viikonloppuna tuli viestiä kaveriltani, että hän löysi kirpputorilta Nintendon pilkkahintaan. Laittelin takaisin viestiä, että ostithan sen ja otan heti sen. Noh hän ei silloin ostanut ja maanantaina kävi… Jatka lukemista Nintendo tuli taloon

Keskustelu

Tämä artikkeli on tuotu vanhasta blogista ja niiden artikkelien kommentointi on uudistettu. Vanhaan artikkeliin voi kommentoida vain blogin kautta, kun taas uudemmissa näytetään myös Mastodonin kautta tulleet kommentit.

Kommentoi

Voit kommentoida artikkelia alla olevan lomakkeen avulla. Roskapostin välttämiseksi kysymme sähköpostin, mutta emme julkaise sitä. Tekstikenttä ottaa vastaan vain tekstiä ja kaikki muu siivotaan pois.

Mastodon
Pixelfed
GitHub
RSS
3
6
1
8
6