iPad siellä, iPad täällä, niitä on joka puolella

27.8.2012 KLO 19:25
~1 min lukuaika

Olin tuossa parin viikon lomalla ja tein lomailun ohessa erittäin mielenkiintoisen havainnon, ainakin minusta se on mielenkiintoinen havainto!

Huomasin jo reissuun lähtiessäni Helsinki-Vantaan lentoasemalla sen, että moni odottava matkustaja räpläsi tablettiin ja tarkemmin iPadiään. Lapset pelasivat ja nuoret katsoivat leffoja, surffasivat sekä samaa teki vanhemmatkin. Itsekin istuin iPadi kourassa odottamassa lennon lähtöä Santorinille ja katselin vielä mailit, uutiset, Facebookin, Twitterin ja muun ”tarpeellisen”.

Lomalla olin parillakin eri Kreikan saarella, ensimmäisen viikon Naxoksella ja toisen Santorinilla. Tein molemmilla saarilla saman havainnoin kuin olin lentokentällä tehnyt. Ihmisillä oli iPad kädessään kun he olivat kahvilassa, rannalla sekä kadulla. Smart Cover paljastaa iPadin, samaten itse käyttöliittymä sekä muotoilu – saaton välillä katsoa ehkä liiankin pitkään kun halusin tietää onko se varmasti iPad mitä hän pitelee. Tietty itselläkin oli iPad matkassa ja välillä kahvilassakin sitä käytin, en kuitenkaan avoimesti pidellyt käsissäni vaan se oli aina laukussani.

Vertaan viime vuoteen tätä iPadien yleistymistä sillä kävin vuosi sitten Kreetan Georgioupolissa ja silloin ei niitä juuri näkynyt. Tietokoneita jonkun verran, mutta ei iPadejä, nyt taitaa olla iPad syrjäyttänyt tietokoneen matkakumppanina. Tämä on oikeastaan hyvä juttu sillä iPad painaa vähemmän kuin läppäri ja kun pistät bluetooth näppiksen kylkeen niin on aika hyvä matkakumppani.

Kotimatkalla se iski, Santorinin kentällä odottaessa huomasin iPadejä kaikkialla – oikeasti. Pienen kentän odotushalli oli tupaten täynnä turisteja sekä muita matkaajia ja lähes joka suunnassa oli jollakin iPad kädessään.

Voisin lopetella tämän lyhyen havainnon tähän ja kirjoitella erillisen artikkelin aiheesta iPad matkakumppanina – itselläni oli nimittäin iPad kaverina.

Myös nämä saattaisi kiinnostaa

Omena päivässä pitää nörtin tyytyväisenä!

tiistaina 14.2.2012 klo 19:22
Kaikkihan tietää nykyään, että pidän Applen tuotteista ja niitä olisi kiva omistaa enemmänkin. Päätin siis pyhittää yhden postauksen täysin Applen tuotteille ja lähinnä niille mitä olisi kiva omistaa, mutta en omista ja en osaa sanoa tulenko koskaan omistamaan. Onneksi haaveilu ja haluaminen on täysin ilmaista! MacBook Air Ensimmäisenä tehdään kuitenkin poikkeus yllä olevaan sillä tämä… Jatka lukemista Omena päivässä pitää nörtin tyytyväisenä!

Applen olisi aika uudistaa iOS käyttöjärjestelmää

maanantaina 18.5.2015 klo 13:25
Sanotaan se jo heti kärkeen: iOS kaipaa uudistusta – kipeästi. Noin, nyt pääsenkin kertomaan miksi olen tätä mieltä ja uskon, että moni voi olla samaakin mieltä tästä asiasta. Muistan sen ajan kun iPhone oli tullut markkinoille ja se oli silloin todellakin jotain uutta ja hienoa. Muistan myös sen kun tein päätöksen, että minä hankin iPhonen… Jatka lukemista Applen olisi aika uudistaa iOS käyttöjärjestelmää

iPad 2 vai uusi iPad?

tiistaina 13.3.2012 klo 21:32
Viime viikolla Apple julkisti uuden iPadin joka ei saanutkaan numeroa perään joten sitä sanonkin uudeksi iPadiksi tai iPad 4G:ksi. Itsellänihän on iPad 2, mutta nimenomaan tuo karvalakkimalli ilman mitään mobiiliverkkoyhteyksiä. Olen kuitenkin kokenut tämän erittäin tarpeelliseksi ominaisuudeksi iPadissä, varsinkin kun semmoista ominaisuutta ei ole. Mitä eroja näissä kahdessa siis loppujen lopuksi on? Prosessori on ensimmäisenä… Jatka lukemista iPad 2 vai uusi iPad?

Mail Pilot muuttaa sähköpostisi tehtävälistaksi

torstaina 11.4.2013 klo 21:27
Ettei sähköpostiohjelmia alkaisi tulla korvista ulos niin tuodaan esille juuri ilmestynyt Mail Pilot. Itsehän olin tämän sovelluksen tukija jo hyvissä ajoin ja sain tämän itselleni hieman aikaisemmin muuta yleisöä. Aikaisemmin tätä pystyi käyttämään vain selaimella, mutta tänään Mail Pilot saapui myös iPhonelle ja iPadille. Tähän sovellukseen voit liittää minkä tahansa IMAP postilaatikon ja tällöin alkaa… Jatka lukemista Mail Pilot muuttaa sähköpostisi tehtävälistaksi

Keskustelu

Tämä artikkeli on tuotu vanhasta blogista ja niiden artikkelien kommentointi on uudistettu. Vanhaan artikkeliin voi kommentoida vain blogin kautta, kun taas uudemmissa näytetään myös Mastodonin kautta tulleet kommentit.

Kommentoi

Voit kommentoida artikkelia alla olevan lomakkeen avulla. Roskapostin välttämiseksi kysymme sähköpostin, mutta emme julkaise sitä. Tekstikenttä ottaa vastaan vain tekstiä ja kaikki muu siivotaan pois.

Mastodon
Pixelfed
Lemmy
GitHub
RSS
2
1
9
2
3