Pieni katsaus

30.4.2012 KLO 15:41
~2 min lukuaika

Jep jep, blogaaminen on kausittaista. Joskus se innostaa enemmän ja joskus taas vähemmän. Tämänhän oikeastaan tietää kaikki, jotka pitävät blogia enemmän tai vähemmän huvikseen. Käydääs taas asioita hieman läpi ja katsotaan mihin tällä kirjoituksella päästään.

Sivusto

Aloitetaan sivustosta, se on suhteellisen helppo aihe. Itselläni on tämä sivusto hieman bugannut viime aikoina ja teemaa pitäisi puukottaa. Samalla olisi tarkoitus päivitellä Bootstrappia ja tehdä pienoisia parannuksia ja viilauksia sinne sun tänne. Katsellaan josko saisi korjaukset tuotantoon asti tässä parin päivän sisään.

Muutenkin pitäisi tätä sivuston rakennetta katsoa uudestaan ja poistella turhia asioita ja katsella jotain uutta ja jännää tänne sivuille. Toiveita ja ehdotuksia saa muuten sittää minulle!?

Minä

Niin minä itse. Olen, elän ja hengitän – edelleen. Tuli täytettyä tuossa 28. päivä vuosia, neljännesvuosisata tuli jo täyteen. En juhlistanut tätä oikeastaan mitenkään, enkä pyytänytkään mitään. Harmittavista saatavuusongelmista johtuen en ostanut itselleni lahjaakaan. Näistä lisää sitten kunhan saan joskus jotain jännää taas käsiini.

Kävin muuten Tallinnassakin tässä reilu viikko sitten. Matka oli oikeastaan puhtaasti lomailua, mutta kävelyn määrän takia ei sitä kovin rentouttavaksi voinut sanoa. Ensi kerralla voisi lähteä kylpylöihin rentoutumaan tai jotain muuta mukavaa?

Sekalaista pölinää

Mainittakoon vielä, että tänne pitäisi rakennella pieniä omia osioita satunnaisille bugeille ja ehkä keskustelullekkin. En tiedä miten keskustelualueet nykypäivänä menestyy, mutta katsotaan josko lähtisi testailemaan noiden kanssa.

Haluaisin tehdä tänne sivustolle enemmän laitearvosteluja sekä laitekokeiluja. Harmikseni kukkaroni ei ole pohjaton vaan olen harkinnut tarkkaan mitä tulen hankkimaan ja sitä kautta omat hankintani tulevat teille luettavaksi. Hauska olisi päästä jonkinlaiseen yhteistyöhön laitevalmistajan kanssa, mutta ei ole saanut aikaiseksi sekä jokuseen yhteydenottoon ei ole vastattu. Mikäli teillä on kontakteja niin niitä voi laitella minulle e-mailiin (markokaartinen ((at)) gmail ((piste)) com).

Tätäkin artikkelia piti kirjoittaa parina päivänä ja sain sen vihdoin julkaistua teille. Harvemmin saan aikaan mitään kovinkaan loistokasta teille, mutta jotain jännää aina silloin tällöin kuitenkin.

Hyvää vappua!

Myös nämä saattaisi kiinnostaa

Ei tekosyitä...

lauantaina 24.3.2012 klo 20:35
Suotta niitä latelemaan, ei ole ollut vain kauheaa innostusta kirjoitella mistään. Ideoita on silti ja katselen tässä saanko testattavaksi pari asiaa tänne. Ei niinkään laitteita, mutta ohjelmia ja tämmösiä pieniä juttuja olisi mielessä. Perjantaipohdinnan olen tahtomattani oikeastaan kuopannut. Ei nimittäin ihan äsken ole tullut minkäänlaista perjantaipohdintaa. No ehkäpä palaan siihen perinteiseen ”kirjoitan kun jaksan” taktiikkaan.… Jatka lukemista Ei tekosyitä…

Kuusi vuotta

torstaina 17.11.2011 klo 18:27
MarkoKaartinen.net domain hankittiin tasan kuusi vuotta sitten – tätä päivämäärää voidaan pitää siis MarkoKaartinen.netin syntynä. Tässä postauksessa tulen käsittelemään hieman mitä kuuden vuoden aikana on tapahtunut sivustolla ja elämässäni eli pieni kertaus alkaen vuodesta 2005. 2005 oli sinällään mielenkiintoinen vuosi, olin viimeisiä hetkiä kauppiksessa ja datanomin paperit oli lähes taskussa ja työharjoittelu edessä. Olin siis… Jatka lukemista Kuusi vuotta

Sekalaisia kuulumisia

torstaina 21.7.2011 klo 21:24
Tänne on hyvä silloin tällöin kirjoitella niin te satunnaiset lukijat ja googlaajat tulette taas tänne vahingossa. Hienoa! On täällä niitä harvoja, jotka seuraa oikeasti tätä blogia ja käyvät täällä silloin tällöin tarkistamassa onko tullut uutta tai ehkäpä jopa käyttävät RSS-lukijaa avukseen. Tämä sekalaisia kuulumisia postaus on heitä varten! Kokoan tässä hieman tulevaa, tätä hetkeä ja… Jatka lukemista Sekalaisia kuulumisia

Semmosta ja tämmöstä

perjantaina 9.12.2011 klo 18:40
Viikko meni taas nopeasti, voi johtua osittain siitä, että viikonloppu meni pirun nopeasti (edellinen siis). Tuli kävästyä keilaamassa pitkästä aikaa, en muista edes millon olisin viimeksi keilannut (vuosia siitä on) – no tuohan oli osa pikkujouluja joten siinäpä se loppuilta menikin. Viikon normaali rytmiä sotki itsenäisyyspäivä, jolloin tahtoi vähän joka paikka olla kiinni ja sitä… Jatka lukemista Semmosta ja tämmöstä

Keskustelu

Tämä artikkeli on tuotu vanhasta blogista ja niiden artikkelien kommentointi on uudistettu. Vanhaan artikkeliin voi kommentoida vain blogin kautta, kun taas uudemmissa näytetään myös Mastodonin kautta tulleet kommentit.

Kommentoi

Voit kommentoida artikkelia alla olevan lomakkeen avulla. Roskapostin välttämiseksi kysymme sähköpostin, mutta emme julkaise sitä. Tekstikenttä ottaa vastaan vain tekstiä ja kaikki muu siivotaan pois.

Mastodon
Pixelfed
Lemmy
GitHub
RSS
2
1
6
5
6