Asus RT-AC66 reititin ja Asus USB-AC56 WLAN adapteri

7.12.2013 KLO 12:21
~3 min lukuaika

Sain Asukselta lainaan tällä kertaa verkkolaitteita. Sain testattavaksi AC-standardin verkkolaitteita – Asus RT-AC66U Gigabit Dualband AC1750 WLAN-reititin sekä Asus USB-AC56 kaksitaajuuksinen N1200 USB3.0 WLAN-adapteri. Tarkoituksena oli, että vertaan AC-standardin nopeutta omaan nykyiseen verkkooni verrattuna.

Oma verkkoni on tällä hetkellä hieman monimutkainen simppelisti selitettäväksi, mutta sanotaanko näin, että langaton verkko NATattuna ja standardina on N-standardi. Eli saan suhteellisen hyvän nopeuden jo tuolla standardilla, mutta koska minulla on 100 Mbps netti niin en pääse ihan tuohon nopeuteen langattoman verkon yli. DNA taitaakin luvata nopeudekseni 70-100 Mbps ja pääsenkin maksimissaan 77 Mbps nopeuteen.

Asus RT-AC66 reititin

Asus RT-AC66UAsus RT-AC66U Gigabit Dualband AC1750 WLAN-reititin on tyylikäs ilmestys ja se tukeekin AC-standardia joka tarjoaa 1,75 gigabitin langatonta yhteyttä 2,4 ja 5 gigahertsin taajuusalueella. Laitteessa onkin yhtäaikaa päällä 2,4 ja 5 gigahertsin taajuusalueiden verkot – voit hallinnasta päättää haluatko molemmat päälle vai vain toisen ja nimetä molemmat eri nimillä.

Hallinnassa olikin paljon enemmän ominaisuuksia mitä oletin olevan, en ole tosin ihan äsken näin uusia reitittimiä konffinut. Itselleni ehkä mielenkiintoisimpana tuolta huomasin vierasverkon luonnin jolloin voit luoda vieraille oman avoimen verkon ja hallita hieman sitäkin.

Asus RT-AC66URT-AC66 reitittimeen voit liittää 2 USB-laitetta eli voit heittää pari USB kiintolevyä kiinni siihen ja jakaa ne verkon yli tätä kautta. USB portteihin voit kytkeä myös mokkulan tai tulostimen. Samaten voit kytkeä vielä neljä RJ45 piuhaa ja saada neljä laitetta kiinni langallisen verkon kautta tähän reitittimeen.

Itse reitittimessä on myös kolme kappaletta irrotettavia antenneja. Laite tukee myös Asuksen WebStoragea ja uusin firmware tukee myös AiCloudia.

Itse keskityin tämän reitittimen kanssa kodin peruskäyttöön ja tämä toisi kyllä hurjasti nopeutta lisää lähiverkkooni ja varsinkin jos kotona olisi useampi AC-standardia tukeva laite. Tietysti tätä voisi hyödyntää lähiverkon tallennuslaitteena kun kytkisi ne ulkoiset kiintolevyt tähän reitittimeen kiinni.

Asus USB-AC56 WLAN adapteri

Asus USB-AC56Asus USB-AC56 kaksitaajuuksinen N1200 USB3.0 WLAN-adapteri on USB 3.0 väylää käyttävä WLAN adapteri (käy toki myös USB 2.0 väyläänkin). AC-standardin avulla tällä saadaan alla olevien mittauksien kaltaisia tuloksia ja tämä onkin mitä mainioin kaveri RT-AC66 reitittimelle. Tämä adapteri tukee molempia taajuksia eli 2.4 ja 5 gigahertsin taajuuksia, voit siis yhdistää vanhempiinkin WLAN reitittimiin tällä adapterilla.

Tässä WLAN adapterissa on irroitettava antenni joka ei ole pakollinen adapterin käyttämiseen – laitteessa on nimittäin kaksi sisäistäkin antennia. Antenni tuokin lisää kantavuutta verkolle ja löysinkin antennin kanssa naapurin verkkoja joita en muilla koneilla nähnytkään.

Asus USB-AC56Adapterin mukana tulee myös näppärä telakka ja itse käytinkin tätä telakan kanssa pöytäkoneessani. Telakan avulla tämän saakin asemoitua hieman paremmin ja näin saat adapterin siihen missä on paras kuuluvuus, telakan johto olisi voinut olla hieman pitempi.

Toimintaan laitossa ei ollut minkäänlaisia ongelmia sillä tökkäsin adapterin vain USB porttiin ja Windows 8 hoiti ajureiden asennuksen suoraan itse. Mukana tuli myös CD-levy, jos ajureita ei jostain syystä löydykään verkosta tai et ole verkkoyhteyden päässä.

Mittauksia ja päätelmiä

Tein mittauksia Speedtest.net sivuston avulla ja omalla N-standardin langattomalla pääsin 62 Mbps nopeuksiin ja sitten vastaavasti tuolla Asuksen AC-standardilla pääsinkin jo oman nettini maksiminopeuteen eli 77 Mbps. Testasin vielä langallisella verkollakin, eli pistin suoraan piuhan kiinni modeemiin – sillä sain nopeudeksi tuon saman 77 Mbps.

Ero normaaliin verrattuna on siis 15 Mbps eli saisin tuolla AC-standardin vehkeillä enemmän irti verkostani. Saisin kuitenkin enemmän laitteista irti mikäli minulla olisi useammassa laitteessa AC-standardia tukeva verkkokortti ja näin lähiverkko toimisi suhteellisen vikkelästi. Tätä en kuitenkaan päässyt testaamaan sillä en omistanut laitetta joka tukisi suoraan tuota AC-standardia ja sain vain yhden WLAN adapterin testiin.

Pullonkaulaksi muodostuikin loppujen lopuksi oma Internet eikä WLAN. AC-standardiin ei minun kannattaisi siis päivittää sillä nopeuteni nousu olisi niin pieni ettei se oikeastaan toisi hirveätä hyötyä. Lähiverkossa nopeus kyllä nousisi huomattavasti.

Linkit:

Myös nämä saattaisi kiinnostaa

Samsung Smart Dock

sunnuntaina 23.3.2014 klo 16:54
Sain testattavaksi Samsung Smart Dock telakan ja tämä on oikeastaan ainut mikä puhelimen lisävarusteista puuttuu tällä hetkellä.

Canon PowerShot S110 matkalla mukana

maanantaina 29.7.2013 klo 13:06
Kävin reilu viikko sitten Tallinnassa viettämässä pitkää viikonloppua ja kun matkassa oli mukana henkilö jolle Tallinna oli lähes kokonaan tuntematon kokemus niin tuli kierrettyä vanhaa kaupunkia ja lähiympäristöä suhteellisen kivasti. PowerShot S110 oli matkassa mukana ja se valikoitui matkaan mukaan sen GPS ja WiFi ominaisuuksien takia. Päätin myös jo etukäteen, että annan automatiikan hoitaa hommansa… Jatka lukemista Canon PowerShot S110 matkalla mukana

Nexus 7 unboxaus ja ensivaikutelmat

keskiviikkona 12.12.2012 klo 12:38
Kuten Twitteristäni ja YouTubesta on saatettu jo huomata, olen saanut käsiini Googlen Nexus 7 tabletin, jonka on valmistanut Asus. Julkaisin nimittäin alhaalla olevan videon jo pari päivää sitten YouTubeen ja sitä on voinut siellä ihmetellä. Kyseessähän on 7 tuuman taulutietokone eli tablet eli täppäri. Tätä voisi sanoa oikeastaan jo hieman budjettimallin tabletiksi sillä 32 gigainen… Jatka lukemista Nexus 7 unboxaus ja ensivaikutelmat

Kokeilussa EasyPark

perjantaina 2.8.2013 klo 18:03
Tulin joku aika sitten jo tilanneeksi EasyParkin tarrat ja rekisteröidyin jäseneksi. Tulin huomanneeksi, että Kuopiossa on juurikin asiakkaan parkkipaikka EasyPark parkkipaikka ja näin ollen saan käytettyä tuota EasyParkkia aina kun pysäköin siellä. Tämän ko. asiakkaan luona tuleekin käytyä suhteellisen usein, joten tämä on loistava apuväline siihen. Käyttäminenhän on suhteellisen simppeliä. Länttäät ensin tuon EasyParkin tarran… Jatka lukemista Kokeilussa EasyPark

Keskustelu

Tämä artikkeli on tuotu vanhasta blogista ja niiden artikkelien kommentointi on uudistettu. Vanhaan artikkeliin voi kommentoida vain blogin kautta, kun taas uudemmissa näytetään myös Mastodonin kautta tulleet kommentit.

Kommentoi

Voit kommentoida artikkelia alla olevan lomakkeen avulla. Roskapostin välttämiseksi kysymme sähköpostin, mutta emme julkaise sitä. Tekstikenttä ottaa vastaan vain tekstiä ja kaikki muu siivotaan pois.

Mastodon
Pixelfed
Lemmy
GitHub
RSS
2
2
7
9
8