Joulukalenterin luukku 12

12.12.2015 KLO 12:41
~1 min lukuaika

Vinkkasin teille aiemmassa luukussa numero viisi jo reseptin sinapin tekoon. Nyt toistetaan reseptin jakaminen ja tällä kertaa saattekin tehtäväksi Rocky roads -namuja.

Tämänkin reseptin takana on Outi ja alkuperäinen resepti löytyy tietysti hänen blogistaan.

Rocky roads

Ainesosat:

  • 200 g lakua
  • 3 dl suolapähkinöitä
  • 100 g vaanhtokarkkeja
  • 200 g maitosuklaata
  • 200 g tummaa suklaata
  • 50 g valkosuklaata
  • 1 prk kondensoitua, sokeroitua maitoa (n. 400 g)
  • 50 g voita

Ohjeistus:

Paloittele lakut ja vaahtokarkit pieniksi palasiksi. Sulata kattilassa miedolla lämmöllä suklaat, maito ja voi. Sekoita koko ajan, sillä keitos palaa helposti pohjaan. Kun se on kokonaan sulanutta ja sileää, niin kaada se paloiteltujen namien ja pähkinöiden päälle ja sekoita voimakkaasti. Tämän jälkeen kaada seos leivinpaperilla vuorattuun lasagnevuokaan ja tasoita levyksi. Anna jäähtyä kylmässä ainakin neljä tuntia, mieluummin yön yli. Paloittele jähmettynyt nami levy terävällä veitsellä annospaloiksi.

Myös nämä saattaisi kiinnostaa

Joulukalenterin luukku 23

keskiviikkona 23.12.2015 klo 00:23
Itse kun olen täällä savossa niin sattuipa nokan eteen pari hauskaa savolaista jouluaiheista juttua.

Joulukalenterin luukku 17

torstaina 17.12.2015 klo 08:17
Tällä kertaa onkin vuorossa se hieman erilainen kissavideo. Kyseessä on nimittäin Dubstep Cat Christmas -tarina.

Joulukalenterin luukku 20

sunnuntaina 20.12.2015 klo 10:20
Nörtitkin vietää joulua ja löysinkin netistä hauskan Joulubugi jo matkaan käy kappaleen sanat. Sanathan on ajalta jolloin mese oli vielä juttu ja tähän voisi käyttää lausahdusta "Jonnet ei muista". Nörtähtävät sanat ja minusta tämä ansaitsi oman luukun.

Joulukalenterin luukku 19

lauantaina 19.12.2015 klo 10:19
Tässä luukussa aukeaa teille pari glögi suositusta. Nämähän perustuu taas omiin mielipiteisiin, joten jos teillä on suositella glögiä niin pistäkäähän kommenttia tuonne alas!

Keskustelu

Tämä artikkeli on tuotu vanhasta blogista ja niiden artikkelien kommentointi on uudistettu. Vanhaan artikkeliin voi kommentoida vain blogin kautta, kun taas uudemmissa näytetään myös Mastodonin kautta tulleet kommentit.

Kommentoi

Voit kommentoida artikkelia alla olevan lomakkeen avulla. Roskapostin välttämiseksi kysymme sähköpostin, mutta emme julkaise sitä. Tekstikenttä ottaa vastaan vain tekstiä ja kaikki muu siivotaan pois.

Petri
10 vuotta sitten
Näyttää erittäin hyvältä eikä edes kovin vaikealta tehdä. :-)
Mastodon
Pixelfed
GitHub
RSS
2
7
8
7
2