dotfiles - miksi en tehnyt tätä jo aiemmin?

19.10.2026 KLO 13:03
~3 min lukuaika
1
0
1

Tämä menee tosiaan sarjaan miksi ei tullut tehtyä jo aiemmin tätä urakkaa. Nimittäin ottaa ylös omia dotfiles määreitä ja pistää ne gittiin, josta ne saa helposti omille koneille.

Tämä nykyinen MacBook Pro on ollut minulla käytössä about 2021 asti. Tämä on MacBook Pro 14″ vm. 2021 ja tässä on M1 Pro prosessori ja 16 Gt muistia ja 500 gigaa levytilaa. Eli suht perusmalli tuohon aikaan. Tämä pelittää vielä ja käytän tätä niin kauan, kuin se kestää.

Olisi tietysti kiva joku tuoreempi kone ja enemmän tehoa sekä levytilaa, mutta tällä pärjää vielä hyvin. Sekä hinnat ovat mitä ovat...

Mikä ihmeen dotfiles

Dotfiles tarkoittaa ohjelmien asetustiedostoja/-kansioita, joiden nimet alkavat usein pisteellä. Esimerkiksi .gitconfig ja .bashrc ovat tällaisia.

Käytännössä dotfiles-repoon voi kerätä kaikenlaisia ohjelmien asetuksia, vaikka tiedostojen nimet eivät alkaisikaan pisteellä.

Ideana on säilyttää asetukset versionhallinnassa, jolloin ne löytyvät helposti myös uudelle koneelle.

Aiheesta löytyy lisää tietoa osoitteesta dotfiles.github.io.

Omat "pistetiedostot"

Laitoin toki omat dotfiles tiedostot GitHubiin ja sinne sitä tässä hissukseen rakentelen.

Terminaali oli pidempään ajatus pistää vaihtoon ja ottaa käyttöön avoimen lähdekoodin WezTerm ja siihen fish shelliksi. Siitä se sitten ajatus lähti, että otetaan asetukset ylös niin saan samat määreet myös CachyOS Linux koneelle.

Sinne tulee uusia ja vanhoja konffeja sitä mukaa kun niitä sinne jaksan pistää. Itsellä tässä mäkillä pyörii jo devausympäristöt niin en tähän hetkeen ole noita olemassaolevia juurikaan laitellut - vasta näitä uudempia.

Repo on julkinen, joten sieltä saa vapaasti käydä kurkkimassa ja poimimassa omiin käyttöihin sopivia asetuksia.

Tekoäly apuna

Tässä on tekoälyä äkytetty apuna. Dokumentointi on itselle sitä tylsintä niin tekoäly on saanut niitä pistää tonne ylös ja tehdä commit viestejä. Mä saan keskittyä säätämiseen.

Apua on kanssa kysytty, kun menee konffauksessa "sormi suuhun" ja on kyselty miksi joku ei toimi tai miten minkäkin saa toimimaan.

Sit joskus, kun on aika tehdä jonkinlainen asennus skripti tähän niin siinäkin saa sit tekoäly olla apuna.

On myös tullut palloteltua ajatuksia AI kanssa ja se onkin omanlaista hupia jo sekin.

Homma jatkuu lätinöillä ja säädöllä

Tähän tulee tipoittain lisää säätöä ja muutosta. Osa backlogissa olevista jutuista jää käyttöön ja osa ei. Nykyisiä määreitä mitä ennen tän aloitusta ei välttis ole vielä täällä ollenkaan.

Tulevaisuudessa, kun joskus konetta uusii ja pääsee tekemään ihan puhtaalta pöydältä testiä niin näkee mitenkä tämä auttaa hommassa sekä mitä kaikkea tulee lisää.

Tästä on jo nyt ollut isosti hyötyä kun MacBookin ja CachyOS terminaalin konffit ui gitin yli koneelta toiselle. Pientä poikkeusta per käyttis on pitänyt tehdä sillä mäkkiä käyttelen pääosin tällä 14" näytöltä ja sitten CachyOS on vähän isompi pelinäyttö kii.

Miksi vasta nyt? - kysymykseen mulla ei ole vastausta. Jälkiviisaana olisi vuonna 2021 pitänyt alkaa tekemään jo tätä sillä silloin tuli tauon jälkeen taas MacBook työkoneeksi niin olisi ollut oikein mainio hetki.

Myös nämä saattaisi kiinnostaa

Linux palvelimen tiedostojen ja tietokannan varmuuskopiointi Dropboxiin

tiistaina 24.7.2018 klo 15:14
Kirjoittelin aamulla varmuuskopiointi skriptiä yhdelle palvelimelle. Tästä tulikin ihan hyödyllinen paketti ja jaankin tähän nyt ohjeistusta miten saat tämän toimintaan itsellekkin. Oletan, että olet sinut Linuxin kanssa ja peukalo ei ole keskellä kämmentä :) Eli halusin varmuuskopiot tietokannasta ja tiedostoista. Sekä koska maksan Dropboxista niin minulla on siellä kivasti tilaa niin olisi näppärä jos ne… Jatka lukemista Linux palvelimen tiedostojen ja tietokannan varmuuskopiointi Dropboxiin

Eka kosketus CachyOS Linuxiin pelikoneessa

torstaina 15.1.2026 klo 19:59
Ensimmäiset pari päivää takana CachyOS Linuxin kanssa ja hommat on saatu ns. alulle. Kuten aiemmin sanoin, niin Windowsin rinnalle asennellaan CachyOS ja näin tapahtui tässä tiistaina iltapuhteiksi. Katsotaan hieman mihin asti on päästy parina iltana ja mitä on tullut vastaan tähän mennessä.

Setapp - Mac maailman sovellukset kuukausitilauksella

perjantaina 5.11.2021 klo 10:47
Olen palannut pitkästä aikaa Mac maailmaan ja niiden sovelluksien pariin (tästä lisää tulevaisuudessa). Osa loistavista Mac sovelluksista onkin maksullisia ja niistä kyllä sinällään maksaakin ihan mielellään, koska ne onkin sitten jo toimivia. Setapp on palvelu, jossa yhdellä kiinteällä kk-maksulla saat kaikki palvelun sovellukset käyttöön. Näin sinun ei tartte ostaa useaa sovellusta eri paikasta vaan saat… Jatka lukemista Setapp – Mac maailman sovellukset kuukausitilauksella

Sosiaalista koodaamista

maanantaina 28.3.2011 klo 17:17
Otsikon sanoilla GitHub niminen palvelu mainostaa itseään. Oikeastaan se on täysin totta! Tässä on nimittäin samoja piirteitä kuin Twitterissäkin. Seuraa toisia koodareita ja toisia projekteja. Saat niiden päivitykset suoraan etusivullesi. Commit viestit ajavat tilapäivitysten virkaa. Hieno systeemi koodarille.

Keskustelu

Osallistu keskusteluun Mastodonin tai blogin kautta. Tämän artikkelin "toottiin" voi kommentoida ja sen kommentit näytetään tämän artikkelin yhteydessä. Samoin käytössä on ns. perinteinen kommentointilomake. Vanhasta blogista tuodut kommentit, uuden blogin kommentit ja Mastodonin kommentit näytetään kimpassa.

Kommentoi

Voit kommentoida artikkelia alla olevan lomakkeen avulla. Roskapostin välttämiseksi kysymme sähköpostin, mutta emme julkaise sitä. Tekstikenttä ottaa vastaan vain tekstiä ja kaikki muu siivotaan pois.

@marko voit helpottaa elämääsi ottamalla gnu stow käyttöön. Se osaa linkkata nuo konffit paikoilleen.

@redbr1ck Eihän sitä nyt elämää helpoteta! Kiitti vinkistä, pitää tutustua!

Mastodon
Pixelfed
GitHub
RSS
3
6
1
2
6