Lisää langattomuutta

16.9.2010 KLO 12:20
~1 min lukuaika

Tällä hetkellä asunnossani menee yksi häiritsevä verkkopiuha ylitse muiden. Nimittäin makkarista olohuoneeseen menee verkkopiuha, koska makkarissa on modeemi ja olohuoneeseen digiboxi ja Xbox tarvitsevat verkkoa.

Aloin pohtimaan miten pääsisin eroon tuosta yhdestä verkkopiuhasta. Kyselin hieman kavereilta ja tutuilta miten tämä voisi onnistua. Sitten sain pari vinkkiä enemmän tee-se-itse tapaisiin ratkaisuihin, mutta itseäni kiinnosti lähinnä out-of-the-box ratkaisu. Joten katslin verkkokauppa.comia ja löysin Linksys WET610N langattoman sillan mahdollistavan boxin.

Luulisi tuonkin boxin siirtonopeuden riittävän digiboxilla ja Xboxille, sillä ei niiden netin tarve loppuunsa niin päätä huimaava ole, että pitäisi olla piuha. Modeemiakaan kun ei saa viritettyä oikein mitenkään lähemmäksi noita, kun puhelinpistoke on vaan makkarissa ja eteisessä.

Itselläni ei ole mitään kokemuksia kyseisestä laitteesta, jos sinulla on niin kerro toki! Tai jos sinulla on ehdotus miten saisin ratkaistua ongelman muuten niin voi toki kertoa!

Myös nämä saattaisi kiinnostaa

Tervetuloa uudistettuun blogiin!

perjantaina 1.11.2024 klo 11:46
Päätin tehdä MarkoKaartinen.net blogille isoimman uudistuksen pitkään, pitkään aikaan. Se nimittäin koodattiin itse ja sisältö tulee Markdownista ja sqlite tietokannasta.

Puhutaan hieman pörssisähköstä

sunnuntaina 8.2.2026 klo 10:20
Viime aikoina on taas ollut puhetta pörssisähkön hinnasta ja tämähän on useamman kerran vuodessa toistuva keskustelunaihe, kun pörssisähkön hinta on korkealla. Annan omat "kaksi senttiä" tästä aiheesta.

Haitallista koodia vanhassa WordPress asennuksessa

maanantaina 4.5.2015 klo 15:45
Olen viikonlopun aikana siirrellyt sivujani palvelimelta toiselle sillä asentelin Vesta nimisen hallintapaneelin ja lähdin sen kanssa pelaamaan. Tästä tulee juttua vielä erikseen. Siirsin kaikki sivut sellaisenaan ja tavoite oli päivitellä WordPressit ja muut samalla ellei ne olleet ajantasalla. Sivustoissa oli yksi tai kaksi WP asennusta, jotka ei ole juurikaan käytössä ja domainit meni minne sattuu… Jatka lukemista Haitallista koodia vanhassa WordPress asennuksessa

Battlefield 4 vuotaa muistia

maanantaina 30.12.2013 klo 18:41
Niin tekee ja pahasti. Hankin joululomani aikana edukkaasti Battlefield 4 pelin ja nyt lauantaina pääsin pelaamaan. Jonkun aikaa pelattuani Battlefield 4 alkaa syömään muistia kuin mikäkin ja tuloksena on pelin ”lagaaminen” ja muisti 100 prosentissa. Oikealla oleva kuva näyttääkin sen, että muisti on lähes kokonaan käytössä ja cachessakaan ei ole juuri mitään. Koneessani on tuo… Jatka lukemista Battlefield 4 vuotaa muistia

Keskustelu

Tämä artikkeli on tuotu vanhasta blogista ja niiden artikkelien kommentointi on uudistettu. Vanhaan artikkeliin voi kommentoida vain blogin kautta, kun taas uudemmissa näytetään myös Mastodonin kautta tulleet kommentit.

Kommentoi

Voit kommentoida artikkelia alla olevan lomakkeen avulla. Roskapostin välttämiseksi kysymme sähköpostin, mutta emme julkaise sitä. Tekstikenttä ottaa vastaan vain tekstiä ja kaikki muu siivotaan pois.

Mastodon
Pixelfed
GitHub
RSS
2
5
3
8
5