E-kirjat, mistähän pirusta?

16.1.2012 KLO 19:07
~1 min lukuaika

Suomalaisia e-kirjoja on suhteellisen vaikea löytää järkihintaan. Onkohan tämä ihan mahdoton yhtälö? Käsitykseni mukaan e-kirjan hinta pitäisi olla halvempi kuin normaalin painetun, eikö? Tutkiskelin tässä Steve Jobsin elämänkerrasta kertovaa kirjaa e-kirjana ja sen hinta hämmensi. Suomalaisen e-kirjakaupassa tämä maksoi jopa 25,90 euroa, kun taas Elisan omassa Elisa Kirjassa sama teos maksoi 19,50 euroa. Paperisena kirja maksaa 27,95 euroa Suomalaisessa. HUH!

Edellinen oli yksi esimerkki ja minusta tuo kahden euron hintaero Suomalaisessa on suhteellisen pieni ja ei houkuttanut millään muotoa ostamaan tuota. Mainittakoon tähän väliin, että omistan tuon kyseisen teoksen ihan paperisena. Otetaan vielä ihan vertailun vuoksi Amazonin Kindlelle oleva versio Steve Jobsin elämästä, sen hinta on englanninkielisenä 13,79 dollaria (eli noin 11 euroa).

Itselläni on iPad 2 joten haluaisin sillä lukeakin, lähinnä sen koko puhuu kirjoja vastaan. Nimittäin tuo Steve Jobsista kertova kirja on suhteellisen hyvän kokoinen ja mielummin kantaisin iPadiä mukana kuin sitä kirjaa. Tämä helpottaisi ainakin matkalaukun pakkaamista kun ne ”tiiliskivet” voisi jättää pois.

Mikäli jollain on hyviä vinkkejä e-kirjoihin liittyen tai miksi ei muutenkin aiheesta iPad + lukeminen, niin saa aivan vapaasti kertoa!

Myös nämä saattaisi kiinnostaa

iPad 2 & lisätarvikkeet

maanantaina 27.2.2012 klo 17:28
Tein pienen videon omista iPad 2 lisätarvikkeista. Laatu ei ole kaikkein parasta, mutta tätä parempaan ei pysty nykyisillä videon taltiointi välineillä! Videossa on näkyvissä seuraavat lisätarvikkeet: Targus stylus, Casecrown suoja, Apple Smart Cover, Apple langaton Bluetooth näppis. Sekä muut mainitut lisätarvikkeet: Camera kit ja AV kit.

E-kirja olisi hyvä matkakumppani, mutta...

tiistaina 10.9.2013 klo 13:31
Niin, mutta ongelmana on se, että suomeksi ei e-kirjoja ole juurikaan. Oikeastaan onhan niitä, mutta esimerkiksi suosittua Tulen ja jään laulu (Game of Thrones) -kirjasarjaa et saa suomeksi e-kirjana ollenkaan. Nämä ovatkin vielä varsinaisia tiiliskiviä. Kirjoittelin muuten tästä aiheesta jo viime vuonna. Olin lomalla pari viikkoa Kreikassa ja matkalaukkuuni eksyi jokunen kirja ja mm. siellä… Jatka lukemista E-kirja olisi hyvä matkakumppani, mutta…

iPad 2 - tietokoneen korvaajana?

torstaina 5.1.2012 klo 18:10
Applen iPad 2 on tosiaan loistovekotin. Tämä on ainakin oma mielipiteeni ollut siitä lähtien, kun olen hankkinut tämän. Tässä artikkelissa pohdiskelen voisiko iPad 2 korvata läppärini päivittäisessä käytössäni. En tule käsittelemään työkäyttöäni tässä jutussa vaan se tulee sitten myöhemmin. Olen kirjoitellut aiemminkin iPad 2:sta ja pohdiskellut parasta tablettiakin, mutta tämänkaltainen kirjoitus voi herättää hieman keskusteluakin… Jatka lukemista iPad 2 – tietokoneen korvaajana?

Paras tablet?

maanantaina 26.12.2011 klo 10:26
Tänä jouluna moni varmaan sai tabletteja lahjaksi – nyt en siis puhu pöydälle tulevista jutuista vaan ns. täppäreistä tai ”taulutietokoneista”. Osalle ehkä helpoin, että sanoin iPad tai muut vastaavat vekottimet. Kysehän on siis miniläppärin ja kännykän välimuodosta eli käytössäsi on käytännössä vain kosketusnäyttö, jolla teet kaiken mitä tarvitset. Tietysti on erinäköisiä lisälaitteita olemassa, kuten bluetooth… Jatka lukemista Paras tablet?

Keskustelu

Tämä artikkeli on tuotu vanhasta blogista ja niiden artikkelien kommentointi on uudistettu. Vanhaan artikkeliin voi kommentoida vain blogin kautta, kun taas uudemmissa näytetään myös Mastodonin kautta tulleet kommentit.

Kommentoi

Voit kommentoida artikkelia alla olevan lomakkeen avulla. Roskapostin välttämiseksi kysymme sähköpostin, mutta emme julkaise sitä. Tekstikenttä ottaa vastaan vain tekstiä ja kaikki muu siivotaan pois.

Iso-d
14 vuotta sitten
Täytyy ottaa huomioon muutama seikka: Suomi on kielenä kovin pieni, joten kääntäminen näkyy aika hyvin kirjan hinnassa. Kirjoihin täällä tulee vielä alv.En ole aivan varma mitä se esim jenkeissä on, jos ylipäätään on. Mutta eipä ne e-kirjat vrt paperiversioihin sielläkään sen halvempia ole. Itseasiassa halvin mitä nopealla silmäyksellä löysin oli $13,29, eli jopa hieman halvempi mitä mainitsemasi kindleversio. Jokatapauksessa, kallista on. Ehkä se vielä tulee pokkarina aseman kioskilta ostettavaksi:). Mutta hyvää pohdintaa ja mielenkiintoisia artikkeleja.
Marko Kaartinen
14 vuotta sitten
Pokkarina se on ostettava, mutta kuvittelisin että e-kirjan hinta olisi halvempi johtuen siitä, että paino-, kuljetus- ja muut kustannukset katoaisivat siitä. Tosin tilalle tulee e-kirjan jakokustannukset, mutta en usko että se ylittäisi noita em. kustannuksia. Pitää tutkia miten tämä kehittyy, mutta e-kirjassa on kuitenkin se selkeä etu että niitä mahtuu esim. iPadiin useita ja tätä kautta laukun paino pienenee. Kiitos kommentistasi :)
Mastodon
Pixelfed
GitHub
RSS
2
7
5
5
6