Nordic Geek - englanninkielinen blogini

3.4.2017 KLO 09:21
~1 min lukuaika

Viime viikolla julkaisin englanninkielisen blogini – Nordic Geekin. Mainitsinkin halustani alkaa bloggaamaan englanniksi ja pitkään nimeä pohdittuani mielestäni passeli löytyi ja aloin puuhaamaan sen parissa.

Alustaksi valitsin tällä kertaa Ghost nimisen blogialustan ja olinkin sitä kokeillut joskus taannoin. Halusin lähteä koittamaan jotain uutta ja nähdä millainen se on verrattuna tuttuun ja turvalliseen WordPressiin.

Käänsin sinne jokusen arvostelun täältä blogista sillä halusin saada sinne sisältöä ja koin, että ne on hyödyllisiä myös englanniksikin.

Mikäli siis samanlainen meno kuin täällä kiinnostaa englanniksi niin saa alkaa lueskelemaan! Luvassa on sekalaista lätinää sekä bonuksena huonoa englantia!

Osoite on siis nordicgeek.com ja olette tervetulleita!

Myös nämä saattaisi kiinnostaa

Alan blogata englanniksi

keskiviikkona 22.3.2017 klo 07:33
Olen jo pitkään pohtinut englanninkielisen blogin aloittamista sillä haluan treenta englannin taitoa ja saada sitä ehkä sitä kautta hieman paremmaksi.

100 000 kävijää tai ei kannata?

lauantaina 23.6.2012 klo 12:47
Törmäsin tämmöiseen englanninkieliseen lausahdukseen: ”If you are not getting 100,000 visits to your site a month it’s not really worth doing”. Tämähän tietysti viittaa siihen, että bloggaaminen ei olisi kannattavaa jos et saa blogillesi 100 000 kävijää kuussa. En itse lähde tuolle kannalle, toki tuolla määrällä varmaan saat enemmän tuloja sivuilla olevista mainoksista. Itselläni ei… Jatka lukemista 100 000 kävijää tai ei kannata?

Marko bloggaa lontooksi

tiistaina 10.1.2012 klo 08:47
Tämä tulee ehkä päivän myöhässä ns. virallisesta launchista, mutta tämä johtuu taas siitä, että halusin esitellä teille tuota Jekyll settiä ensin. Olen siis aloittanut bloggaamisen myös englanniksi ja tätä en halunnut tietoisesti tuoda tänne sivustolle. Tämä siksi, koska tämä on aina ollut enemmän tai vähemmän suomeksi ja haluan sen pitääkin niin. Tuo englanninkielinen blogi toimii… Jatka lukemista Marko bloggaa lontooksi

Fleaty: Kuinka tehdä rahaa blogilla

maanantaina 6.6.2011 klo 17:12
Kuvasta menee ensinnäkin kiitos Smashing Magazinen The Smashing Cartoons sarjan tekijöille. Blogin pitämisellä voi periaatteessa hankkiakin rahaa, mutta kannattaa se tehdä sivutyönä enemmänkin. Itse en ainakaan omaa talouttani voisi laskea bloggaamisen varaan. Suosittelen tutustumaan noihin muihinkin strippeihin, itsestäni ne ovat hyviä ja varmaan joku muukin voi tähän yhtyä.

Keskustelu

Tämä artikkeli on tuotu vanhasta blogista ja niiden artikkelien kommentointi on uudistettu. Vanhaan artikkeliin voi kommentoida vain blogin kautta, kun taas uudemmissa näytetään myös Mastodonin kautta tulleet kommentit.

Kommentoi

Voit kommentoida artikkelia alla olevan lomakkeen avulla. Roskapostin välttämiseksi kysymme sähköpostin, mutta emme julkaise sitä. Tekstikenttä ottaa vastaan vain tekstiä ja kaikki muu siivotaan pois.

Mastodon
Pixelfed
Lemmy
GitHub
RSS
2
0
3
9
1