Mennään nörtimpään suuntaan!

30.10.2012 KLO 18:31
~1 min lukuaika

Olen lueskellut tässä paria ”nörttiblogia” parin päivän ajan ja tullut siihen tulokseen, että omaa blogiani pitää nörintää hieman lisää. Törmään nimittäin silloin tällöin ongelmiin joiden ratkaisu vaatii ns. guuglaamista. Omia ongelmia voisin siis hyödyntää sillä tavalla, että jakaisin ne teidän kanssanne.

Varsinkin nyt on hyvä aika aloittaa tämä sillä hankin itselleni tuon aiemmin mainitsemani kotipalvelimen. Tulenkin sen säätämisestä ja asentamisesta tekemään pitkäaikaisen artikkelisarjan. Uskon nimittäin, että sen kanssa tulee eteen enemmän tai vähemmän ongelmia ja kommelluksia.

Joskushan harrastin tätä satunnaisesti ja hieman harmittaa kun en ottanut tästä tapaa silloin. Nyt koitan kuitenkin aktivoitua ja ottaa ongelmia ja ratkaisuja ylös sekä kuunnella jos teillä on parempi ehdotus. Itsehän ratkaisen ongelmat yhdellä tapaa ja ongelmiin on yleensä useampikin ratkaisu.

Tietty kaikki vanha tulee myös säilymään, eli tulen kirjoittelemaan roipejutuja sitä mukaa kun saan niitä käsiini. Tuosta palvelimestakin tulee juttua kunhan saan muistit siihen.

Tämmöinen pieni pohdinta linjanmuutoksesta näin tiistai-illan kunniaksi. Pari videoo on teille tulossa tässä lähiaikoina.

Myös nämä saattaisi kiinnostaa

Pieni katsaus

maanantaina 30.4.2012 klo 15:41
Jep jep, blogaaminen on kausittaista. Joskus se innostaa enemmän ja joskus taas vähemmän. Tämänhän oikeastaan tietää kaikki, jotka pitävät blogia enemmän tai vähemmän huvikseen. Käydääs taas asioita hieman läpi ja katsotaan mihin tällä kirjoituksella päästään. Sivusto Aloitetaan sivustosta, se on suhteellisen helppo aihe. Itselläni on tämä sivusto hieman bugannut viime aikoina ja teemaa pitäisi puukottaa.… Jatka lukemista Pieni katsaus

100 000 kävijää tai ei kannata?

lauantaina 23.6.2012 klo 12:47
Törmäsin tämmöiseen englanninkieliseen lausahdukseen: ”If you are not getting 100,000 visits to your site a month it’s not really worth doing”. Tämähän tietysti viittaa siihen, että bloggaaminen ei olisi kannattavaa jos et saa blogillesi 100 000 kävijää kuussa. En itse lähde tuolle kannalle, toki tuolla määrällä varmaan saat enemmän tuloja sivuilla olevista mainoksista. Itselläni ei… Jatka lukemista 100 000 kävijää tai ei kannata?

Miksi et keskity yhteen aiheeseen?

lauantaina 17.11.2012 klo 11:00
Tätä kysymystä minulle ei ole kukaan esittänyt (jos on niin en ainakaan muista). Ajattelin kuitenkin, että tähän voisi olla hauska vastata sillä pohdiskelin itse juuri tätä asiaa. Tällä blogillahan ei ole mitään yhtä ja ainutta aihetta vaan ne vaihtelee – välillä aika paljonkin. Aiheena on oikeastaan ne asiat mitkä sattuu millonkin minua kiinnostamaan. Mikäli halusit… Jatka lukemista Miksi et keskity yhteen aiheeseen?

Ulkoasu uudistettu

sunnuntaina 15.7.2012 klo 19:11
Uudistin taas vaihteeksi tämän sivuston ulkoasun. Värimaailma pysyy suunnilleen samana ja elementit oikeastaan vain vaihtuivat edelliseen verrattuna. Tämäkin ulkoasu pohjautuu Bootstrappiin, joten taustalla on suhteellisen pätevä framework. Suosittelen kokeilemaan! Mikäli löydät bugin tai jonkin härön niin ilmoitathan siitä minulle vaikka tämän kirjoituksen kommentteihin. Palaute on myös tervetullutta!

Keskustelu

Tämä artikkeli on tuotu vanhasta blogista ja niiden artikkelien kommentointi on uudistettu. Vanhaan artikkeliin voi kommentoida vain blogin kautta, kun taas uudemmissa näytetään myös Mastodonin kautta tulleet kommentit.

Kommentoi

Voit kommentoida artikkelia alla olevan lomakkeen avulla. Roskapostin välttämiseksi kysymme sähköpostin, mutta emme julkaise sitä. Tekstikenttä ottaa vastaan vain tekstiä ja kaikki muu siivotaan pois.

Mastodon
Pixelfed
Lemmy
GitHub
RSS
2
2
0
0
7